اخبار/مقالات  
برگزاری کلاس ها و مسابقات رباتیک درون مدرسه ای و منطقه ای
 

اهداف  مسابقات سازه ماکارونی

یکی از مشکلات اصلی که در بین دانش آموزان وجود دارد عدم توانایی دانش آموز در انجام پروژه ها بصورت گروهی می باشد . اساسی ترین هدف این مسابقات ترویج و آموزش کار گروهی به دانش آموزان می باشد . دانش آموزان می توانند در قالب تیم هایی ( حداکثر 4 نفر ) در این مسابقات شرکت نمایند و کارگروهی را تجربه نمایند .

هدف دیگر این مسابقات آشنایی دانش آموزان با سازه های فضایی ، تحلیل سازه های پل ، کار با نرم افزارهایی همچون SAP و ... است

در این مسابقات دانش آموزان می توانند با کاربرد دروسی مانند استاتیک ، مقاومت مصاح و تحلیل سازه ها آشنا شده و از اطلاعات تئوری خود در عمل استفاده نمایند .

آیین نامه این مسابقات هر سال بگونه ای طراحی می گردد که با سال قبل متفاوت بوده و افراد شرکت کننده مجبور به ساخت سازه های جدید شوند . امسال نیز برای رسیدن به این هدف مسئولین تدوین آیین نامه ایده ی تغییر طریقه ی بارگذاری سازه های سبک را مطرح نموده و بارگذاری دینامیکی را جایگزین نمودند . هدف از این کار نزدیک شدن سازه های پل ماکارونی به واقعیت و آشنایی دانش آموزان با طریقه ی تحلیل اینگونه سازه ها می باشد .اطلاعت بیشتر در مورد چگونگی این بارگزاری در ایین نامه آورده شده است .

همچنین هدف اصلی از برگزاری گرایش زیبایی، طراحي معماری در عين توجه به موارد عملكردي است. در این گرایش دانش آموزان پل های زیبای خود را که با توجه به آیین نامه این بخش ساخته اند، به مسابقه با دیگر رقبا خواهند گذاشت.


هدف از برگزاری دوره های آموزشی رباتیک چیست؟

برگزاری دوره های رباتیک دارای دو سری هدف می باشد.

Goal_2x

۱- اهداف آشکار

۲- اهداف نهان

اهداف آشکار: همانطور که از نامش پیداست به هدف هایی گفته می شود که به صورت آشکارا و در کوتاه مدت در فرد دیده می شود، مانند: تقویت ماهیچه های ریز و درشت دست، شور و اشتیاق در انجام کارهای عملی، شرکت در مسابقات و کسب عناوین برتر در سطح مدرسه، شهر، استان و کشور و سرگرمی، گذراندن اوقات فراغت با یک کلاس علمی و عملی و در عین حال جذاب برای دانش پژوهان و …

اهداف نهان: این اهداف بر خلاف اهداف آشکارا در مدت زمان  خیلی کوتاه در شخص دیده نمی شوند و نیاز به زمان دارند؛ برای مثال: افزایش اعتماد به نفس که با شرکت در کلاس ها و مسابقات در دانش پژوه ایجاد می گردد، و یا ثبت اختراع و شرکت در جشنواره هایی چون جشنواره خوارزمی

حس اینکه خواستن توانستن است، چون دانش پژوه در طول دوره ربات های متنوعی می سازد و در مسابقه پایانی با رباتی که خودش ساخته شرکت میکند و علاوه بر افزایش اعتماد به نفس، حس اینکه من می توانم در او ایجاد می شود.

   
نقشه سایت